Fakty o umelých sladidlách

Lepšou alternatívou k voľným cukrom môžu byť umelé sladidlá

Umelé sladidlá sú nízkokalorické alebo bezkalorické chemické látky používané namiesto cukru na sladenie potravín a nápojov. Nachádzajú sa v tisícoch výrobkov, od nápojov, dezertov a hotových jedál až po koláče, žuvačky a zubné pasty.

Medzi sladidlá napríklad patria :

  • acesulfám K
  • aspartám
  • sacharín
  • sorbitol
  • sukralóza
  • stevia
  • xylitol


Sú sladidlá zdravé?

Sladidlá môžu byť bezpečné, ale sú zdravé? Výrobcovia potravín tvrdia, že sladidlá pomáhajú predchádzať zubnému kazu, regulujú hladinu cukru v krvi a znižujú príjem kalórií.

Všetky sladidlá v EÚ podliehajú prísnemu posúdeniu bezpečnosti Európskym úradom pre bezpečnosť potravín (EFSA) predtým, ako sa môžu používať v potravinách a nápojoch. EFSA schválil zdravotné tvrdenia týkajúce sa xylitolu, sorbitolu a sukralózy, okrem iného v súvislosti so zdravím ústnej dutiny a kontrolou hladiny cukru v krvi.

V rámci procesu hodnotenia EFSA stanovuje prijateľný denný príjem (ADI), čo je maximálne množstvo, ktoré sa považuje za bezpečné konzumovať každý deň počas vášho života. Nemusíte sledovať, koľko sladidla konzumujete každý deň, pretože naše stravovacie návyky sa zohľadňujú pri určovaní, kde sa sladidlá môžu používať.

Dietetička Emma Carder uvádza: "výskum sladidiel ukazuje, že sú úplne bezpečné ich jesť alebo piť každý deň ako súčasť zdravej výživy." Tiež hovorí, že sú skutočne užitočnou alternatívou pre ľudí s cukrovkou, ktorí potrebujú sledovať hladinu cukru v krvi a zároveň si užívať svoje obľúbené jedlá.

"Rovnako ako cukor, sladidlá poskytujú sladkú chuť, ale to, čo ich odlišuje, je to, že po konzumácii nezvyšujú hladinu cukru v krvi," hovorí.

Predpokladá sa, že používanie umelých sladidiel môže mať stimulačný účinok na chuť do jedla, a preto môže hrať úlohu pri prírastku hmotnosti a obezite. Výskum sladidiel a stimulácie chuti do jedla je však nekonzistentný. Z dlhodobejších štúdií tiež existuje len málo dôkazov, ktoré by preukázali, že sladidlá spôsobujú prírastok hmotnosti.

Cancer Research UK a americký Národný inštitút pre rakovinu uviedli, že sladidlá nespôsobujú rakovinu. "Veľké štúdie zamerané na ľudí teraz poskytli silné dôkazy o tom, že umelé sladidlá sú pre ľudí bezpečné," uvádza Cancer Research UK.

https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/food-types/are-sweeteners-safe/